V parkoch a záhradách by tento krík so sýtočervenými listami dobre vyzeral.
Lenže dnes už ho málokto pozná.
Pritom je to rastlina, ktorú si už aj doktor ruských botanických vied Mičurin veľmi vážil.
Je to veľmi odolná rastlina, ktorá prežije aj na Sibíri. Doktor Mičurin s pestovaním Arónie urobil množstvo pokusov.
Arónia sa do východnej Európy dostala zo Sovietskeho zväzu, po prevrate sa na ňu jednoducho pozabudlo.
Dnes už sa zase objavilo pár výrobkov z čiernej jarabiny (lebo aj tak nazývajú Aróniu) ako napríklad lekvár, džem, želé, soľ a hlavne táto šťava, ktorú odporúčajú aj lekári. Kludne sa opýtajte svojho lekárnika.
Také malé a predsa neskutočne účinné. Číry multivitamín a bohatý zdroj minerálnych látok.
Pri Drážďanoch pri rieke Labe sa rozprestiera jedno z mála nemeckých polí s Aróniou, kde túto rastlinu pestujú na tridsiatichôsmich hektároch.
Zber sa začína vtedy, keď sa bobule sfarbia na tmavofialovo ale sú ešte dostatočne tvrdé, aby odolali robustnej technike.
Z Arónie Nemci nevyrábajú len lekvár a šťavu. Tisícky turistov na bicykli prechádzajúc okolo ani netušia, čo tu rastie, ale mnohí z nich sa zastavia a ochutnajú výrobky z nej.
Rýchlo zistia, že šupa je ešte trpkejšia ako šťava – ale toto už je extra kvalita a šupa je oveľa účinnejšia. Samozrejme je to aj otázka vkusu.
Záhradný inžinier Dr. Thorsten Rockschz Humboldtovej univerzity v Berlíne pricestoval skontrolovať úrodu ročníka 2008.
To, čo v tomto roku vidíme, sa ešte nestalo. Úroda je mimoriadne bohatá. Na kríkoch vidíme toľko ovocia, že ho ledva udržia.
A bobule sú vyslovene sladké.
Je mimoriadne spokojný, že táto bohatá úroda je spojená s vysokou kvalitou.
Kríky sú odolné proti mrazom aj suchu. Arónia nevyžaduje takmer žiadnu chemickú ochranu, lebo v prírode neexistujú škodcovia ani choroby, ktoré by kríky ohrozili. Bobule sú tiež veľmi odolné proti hnilobe aj ostaným ochoreniam. Aj keď spadnú na zem, veľmi dlho zostanú zdravé.
Túto výnimočnú vlastnosť by bolo možné využiť pri hojení rán.
Dr. Rocksch a jeho spolupracovníci chcú skúmať práve túto oblasť.
Pred pár rokmi tieto bobule ešte nikto nechcel. Aj tento sad chceli zničiť. Dnes sa však stále viac lekárov a potravinových expertov zaujíma o Aróniu a o jej mimoriadne zdravé plody.
Pestovateľ na výskume spolupracuje s výskumnými ústavmi z miest Potsdam, Karsruhe a Braunschweig . Firma dodáva pre tieto ústavy základnú surovinu vo forme šťavy.
Len časť bobúľ lisujú okamžite, ostatné prichádzajú z mraziacich boxov.
Podľa prvotných výskumov je zo zmrazených bobúľ ľahšie získať liečivé komponenty Arónie, akými sú napríklad Procyanidiny.
Tu vidíte (3:40) čistú substanciu, ktorú sme získali z plodov Arónie po dlhodobom spracovaní.
Tento koncentrát vo výskumnom ústave v Potsdame vyrobili vo vzduchotesnom prostredí pri teplote ľudského tela pomocou ľudských enzýmov.
Z doterajších výsledkov vieme, že Procyanidiny sú účinné prírodné antibiotiká.
(04:02)
Vľavo vzorka s koncentrátom z Arónie a vpravo bez nej.
Momentálne pracujeme na tom, aby sme zistili, ktoré z baktérií dokážu účinné látky z Arónie premeniť alebo zničiť, a tiež hľadáme tie, pri ktorých Arónia bráni rozmnožovaniu. Dúfame, že získame odpoveď aj na otázku, do akej miery sú tieto koncentrované prípravky z Arónie účinné v prevencii proti rakovine.
Vďaka účinným látkam – hlavne antioxidantom – je Arónia vynikajúcou prevenciou proti rôznym chorobám. Antioxidanty eliminujú negatívny vplyv voľných radikálov.
Ony sú tie červené. Antioxidanty odovzdajú elektrón voľným radikálom a tým zabránia, aby títo malí teroristi utíšili svoj hlad elektrónmi priamo z bunkovej membrány a tým vytvorili na nej diery – ktoré potom spôsobia ochorenie.
Účinné látky z Arónie týchto malých teroristov zastavia. Túto skutočnosť potvrdil tím z výskumného ústavu Berlin Adlershof.
Biofyzickí výskumníci zmiešali látku z Arónie s radikálmi. Pomocou špeciálneho spektroskopického nástroja zisťovali aj účinok citrusových plodov proti týmto radikálom. Podľa výsledkov výskumu najúčinnejšie boli práve plody z Arónie.
Keď porovnáme účinok týchto látok ,zistíme, že jeden gram koncentrátu zo šupy Arónie je rovnako účinný ako šťava z jedenástich citrónov. Tento výsledok je dôvodom na zamyslenie, aby sme zo šúp Arónie – ktoré sú pri lisovaní šťavy vlastne odpadom – vytvorili koncentrovaný výživový doplnok.
Primiešaním hroznového cukru a výťažku z Topinambur získame ešte vyšší účinok.
(6:02)
Receptúra na prípravu tohto prášku je tajná. Prášok znižuje krvný tlak, stabilizuje cievy a znižuje zápaly. Pravdepodobne aj kvôli tomu zaznamenáme v záhradkárstvach každoročný nárast záujmu o sadenice Arónie. Pomaly ale isto sa šíri správa, že tento krík a jeho bobule sú továrňami na zdravie. Len tri roky treba počkať, kým dozrejú prvé bobule z čerstvo vysadených sadeníc.